Ekološka kmetija Mlakar ali po domače Pr' Bcnu je bila registrirana leta 2004. Ukvarjamo se z vzrejo škotskega goveda, damjakov in zajcev.
Imamo pridobljen ekološki certifikat, kar pomeni, da naša pridelava in vzreja ne uporablja pesticidov, škropil in drugih naravi nevarnih snovi. Tako so tudi naši produkti ne samo okusni, ampak tudi zdravi.
Spodaj si lahko preberete opis živali, v galeriji pa si oglejte še fotografije.
Damjaki
Škotsko govedo
pasme Galloway
Kunci
- domači zajci
Damjak je predstavnik družine jelenov. Za damjaka je značilna velika spremenljivost v barvi: od sive z značilnimi belimi pikami do popolnoma črne in bele ter vsemi prehodi med obema barvnima skrajnostma. Imenujemo ga tudi jelen lopatar zaradi za vrsto značilnega lopatastega rogovja. Oba spola imata že od daleč viden daljši rep. Jelen ima že kot tele opazne daljše dlake a spolovilu. Košuta damjaka je manjša kot jelen. Telesna masa je odvisna predvsem od okolja. Damjak (košuta in jelen) je približno za polovico lažji od navadnega jelena. Odrasel samec damjaka lahko tehta od 50 do 80 kg. Rogovje je lopatasto, tako kot pri navadnem jelenu sta razvita nadočnik in srednjik.
Damjaki so rastlinojedi in se najpogosteje hranijo s travo, listjem in gozdnimi plodovi, odvisno od letnega časa in rastlinja, ki je na voljo. Najbolj aktivno se hranijo zjutraj in zvečer, v mraku.
Vir: www.lovska-zveza.si
Galloway je škotska pasma mesnega goveda, poimenovana po regiji Galloway na Škotskem, od koder je nastala v sedemnajstem stoletju. Običajno je črne barve, je povprečne velikosti, je naravno obarvan in ima gosto dlako, primerno za ostro podnebje Škotske. Redijo ga predvsem za govedino.
Galloway krave so majhne do srednje velikosti, s težo v območju 450–600 kg; biki običajno tehtajo približno 800 kg, lahko pa dosežejo težo tudi nad 1000 kg.
Imajo gosto dvoslojno dlako, ki je valovita ali kodrasta. Dlaka tako dobro izolira njihova telesa, da imajo na telesu minimalno zunanjo plast maščobe, ki bi sicer pri zakolu ustvarila odpadke. Ta dlaka odpade v poletnih mesecih in v toplejšem podnebju.
So brez rogov. Dlakasta dlaka te pasme ima gosto, volnato podlanko za toploto in tršo zaščitno dlako, ki pomaga pri odvajanju vode, zaradi česar so dobro prilagojeni na ostrejše podnebje.
Evropski kunec je edina vrsta kuncev, ki je bila udomačena, in vseh 305 svetovnih pasem kuncev – od nizozemskega pritlikavega do flamskega velikana – je potomcev evropskega kunca. Zajci so primer živali, ki jo lahko različni pripadniki iste kulture obravnavajo kot hrano, hišnega ljubljenčka ali škodljivca.
Udomačeni zajci so bili večinoma vzrejeni tako, da so veliko večji od divjih zajcev, čeprav je selektivna vzreja povzročila različne velikosti od "pritlikavih" do "velikanskih", ki jih gojijo kot živali za hrano in hišne ljubljenčke po vsem svetu. Med seboj se razlikujejo po barvi toliko kot druga živina in hišne živali.